Loš start „zmajeva“, pet golova primili u Ajndhovenu

Nenad Đorđević аватар

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je težak poraz od reprezentacije Nizozemske rezultatom 2:5 u prvom kolu Grupe 2 elitne divizije Lige nacija. Utakmica je odigrana na gostovanju kod Nizozemske na stadionu „Filips stadionu“ u Ajndhovenu.

Nakon što je odbrana BiH uspjela čuvati netaknutu mrežu prvih 13 minuta, Nizozemska je uspjela postići prvi gol preko Džošua Zirkzea koji je glavom poslao loptu iza leđa golmana Nikole Vasilja. BiH nije dugo klonula duhom te je uspjela izjednačiti rezultat u 27. minuti golom Demirovića nakon izvrsne asistencije Denisa Huseinabašića.

Međutim, Nizozemci su brzo uzvratili i postigli drugi gol u 42. minuti preko Tijani Reijndersa. Nakon što nije iskoristio priliku u prvom pokušaju, Reijnders je uspio svladati golmana BiH i povisiti rezultat pred kraj prvog poluvremena. U drugom poluvremenu Nizozemci su nastavili diktirati tempo utakmice te su u 56. minuti postigli treći gol preko Gakpoa nakon asistencije Reijndersa.

BiH je uspjela smanjiti rezultat u 73. minuti kada je mladi Bajraktarević asistirao Džeki za drugi gol „zmajeva“. Ubrzo nakon toga, Bajraktarević je imao priliku postati junak utakmice nakon odlične asistencije Džeka, ali je golman Nizozemske uspio izbiti loptu. Vaut Vehorst je postigao četvrti gol za Nizozemsku u 88. minuti, dok je peti gol postigao Ksavi Simons u sudijskoj nadoknadi vremena.

Naredni meč BiH igra protiv Mađarske u utorak, koja je večeras poražena od Njemačke rezultatom 5:0. Utakmica će se odigrati u sklopu Lige nacija, a BiH će pokušati osvojiti prve bodove u grupi.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine morat će poraditi na poboljšanju svoje igre i obrane kako bi ostvarila bolje rezultate u narednim utakmicama. Iako su pokazali borbenost i želju za pobjedom, nedostajala im je efikasnost u napadu te su ostali ranjivi u odbrani. Trener Sergej Barbarez će imati puno posla u pripremi za sljedeći meč kako bi ekipa bila spremna za izazov protiv Mađarske.

Navijači i ljubitelji fudbala u BiH nadaju se boljoj igri i pozitivnijim rezultatima u budućim utakmicama. Izazovi u Ligi nacija su veliki, ali uz timski rad i podršku navijača, reprezentacija BiH može postići uspjeh na međunarodnoj sceni. Svi će s nestrpljenjem pratiti daljnji razvoj situacije i rezultate reprezentacije Bosne i Hercegovine u Ligi nacija.