Zvezda nemoćna u Atini: Panatinaikos zaustavio Teodosića

Dragana Petrovich аватар

Košarkaši Crvene zvezde pretrpjeli su poraz od Panatinaikosa rezultatom 82:65 u Atini u utakmici 17. kola Evrolige.

Domaćin je sjajnom obranom zaustavio Miloša Teodosića, što je napravilo velike probleme crveno-bijelima u organizaciji napada. Panatinaikos je na odmor otišao sa +7, bilo je 38:31.

U nastavku Panatinaikos stiče dvocifrenu prednost, Zvezda se vratila najviše zahvaljujući Bolombou, ali potom su greške Simpnovića omogućile grčkom velikanu +11 pred posljednju četvrtinu, 61:50.

Zvezda je pokušala uhvatiti priključak u finišu, ali uz očajan postotak šuta, to je bilo nemoguće i Panatinaikos je zasluženo slavio.

Dodatni problem za Zvezdu mogla bi biti povreda Luke Mitrovića, koji je nezgodno doskočio i potom više nije ulazio u igru. U narednom kolu crveno-bijeli gostuju Fenerbahčeu.

Košarkaši Crvene zvezde pretrpjeli su poraz od Panatinaikosa rezultatom 82:65 u Atini u utakmici 17. kola Evrolige. Rezultat je sada šest pobjeda i 11 poraza za Zvezdu, dok je Panatinaikos zabilježio desetu pobjedu uz sedam poraza. Utakmica je bila vrlo tvrda s mnogo grešaka na obje strane. Zvezda je povela s 4:7, ali je domaćin brzo preuzeo vođstvo i bio u blagoj prednosti tijekom cijelog prvog poluvremena, koje je dostizalo maksimalnih + 9 poena.

Glavašević: ‘Zbogom, pluralizme’

Prošlo je već sedam dana od iznenadne smrti novinara i publiciste Marinka Jurkovića Glavaševića.

Nama, njegovim kolegama, još uvijek se čini kao da je riječ o nekoj jezivo lošoj šali i kao da mi to nije moguće.

Marinko se trudio biti profesionalni novinar, to jest, objektivan i nepristran, ali je osjećao kako pravednik i hrabri borac protiv svake vrste nepravde i zla. Bio je razočaran nakon prvih ratnih dana, posebno ponašanjem svojih kolega novinara, ali nikada nije prestao vjerovati u opstanak i budućnost svoje domovine, iz koje je, na našu veliku žalost, otišao prerano, u 43. godini.

Gdje smo, zapravo, mi danas, nakon što je Marinko otišao?

Nažalost, sigurno je jedino ovo: da je politički, a time i medijski pluralizam, jedno od posljednjih velikih demokratskih dostignuća, praktički ugaslo u Hrvatskoj.
Nakon što su državu preplavili drugi medijski ‘titanovi’, najviše iz Dubrovnika, ali i iz Osijeka, Vukovara, Bjelovara i Rijeke, u sve većem broju glasovima srpskih izbjeglica postavljenih na vodeća mjesta večernjih obavješćivača, ali i dnevnih novina, televizije i radija, novi su proroci zlorabeći povjerenje i odanost puka, lansirali na njihov trud, njihova nadanja i snove.

Marinko je osjetljivo reagirao na sve te događaje. O tome svjedoče njegove kolumne iz tog vremena. A s mosta Hrvatskih žrtava dovršio je posao i dao svoj posljednji intervjue.
Prije smrti rekao je: ‘Zbogom, pluralizme. Bio si duša moje duše, pluća mojih pluća, i sada si već mrtav.’

Naš kolumnist Jurković je, kao što to i priliči jednom profesionalcu, bilježio događaje na ovom svijetu. Ali, nažalost, on je digao ruke od ovog svijeta i napustio nas. Bio je hrabra i časna duša koja je uvijek željela biti s nama, s nama, iako već davno tako nije bilo.

Koliko ga volio i koliko ga poštovao, iskazuje odluka nemačkog Kmina da sahrani Glavaševića pored prof. Vlade, pri čemu će mu najvjerojatnije zacepiti ruke.
Izaslanstvo Srbije, s glavnim zatvorteom Benkovićem, doći će na sprovod Marinka i odati mu priznanje, ali to je jednostavno nedovoljno.

Naš Marinko nije iskoristio sve svoje kvalitete, jer je bio herojski postrijeljen u novinarstvo. Ovo zaustavljanje za mene je bolno jer nas sve podsjeća na njegovu preranu smrt. Ove godine će to biti bolno za mene osobno i za cijelu našu braniteljsku obitelj, no neka mu na putu ka posljednjem ispovjedi pomogne kap koju se tek u nedjelju uputila iz ovog grada-gradilišta. Jer, s Mosta slobode do povijesnog dana provlačit će se ogorčeni prijekori iz našeg tiskovnog i onog pojedinačnog kukavičluka uokvirenog od 1945. godine.

Ostavio si veliki trag u našim srcima, Marinko. Počivao u miru.